Prívod pevného paliva
Článok sa zameriava na prikladanie dreva do kotlov s prikladaním spredu.
Spal’ovacia komora týchto zariadení má obyčajne tvar kvádra. V spal’ovacej komore je vhodné spal’ovať kusové drevo, dá sa v nej však spal’ovať aj uhlie. Nevýhodou týchto zariadení je, že sa dá zle regulvať tepelný výkon, čiže inerval okolo menovitého ( predpísaný výkon, pri ktorom zariadenie funguje optimálne) výkonu je menší, ako napríklad pri kotloch na pelety, splyňovacích kotloch, kotloch s núteným prívodom vzduchu. Samozrejme, kotly s prikladaním dreva môžu dosahovať aj nízke výkony, ale ide to na úkor účinnosti spal’ovania- znižue sa. Ďalšou nevýhodou je , že oproti napr. oproti peletovím alebo splyňovacím kotlom treba palivo prikladať častejšie.
Pri naplnení drevom spal’ovaciej komory a pri menovitom výkone kotla je spal’ovanie účinné. Inak je to však pri potrebe nízkych výkonov. Vtedy má naplnenie spal‘. komory ( napr. na 80 % ) negatívny vplyv na účinnosť spal’ovania. Tepelný výkon týchto kotlov sa reguluje množstvom prívodu vzduchu, čiže keď je v komore vel’a paliva a privádza sa málo vzduchu , vzniká nedokonalé spal’ovanie ( vel’mi jedoducho povedané) . Do komína unikajú plyny, ako napr CO , ktorý je horl’avý. Týmto sa zňižuje účinnosť spal’ovania. Táto účinnosť sa dá do značnej miery zlepšiť tým , že sa nebude prelňovať spal‘. komora drevom, ale naplní sa len čiastočne, ako je vidieť na prvom obrázku.
Je vidieť, že horenie je čisté, ako aj pohl’ad na komím ( obr. 2), z korého unikajú bezfarebné plyny ako dôkaz dokonalejšieho spal’ovania.
Tento spôsob má vplyv i na možstvo potrebného paliva. To sa zmenší, čiže zmenšia sa aj potrebné náklady na vykurovanie. Zároveň je do ovzdušia výpúšťané menšie množstvo negatívnych exhalátov.